Coconut Cup 2011
Results
LIGHT LAGER + PILSNER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Ed More | 1D | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | ||
Jeff Gladish | Salty Beer from Learn to Homebrew Day | 1E | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Josh and Ray Brengle | Missle Lawn Chair | 1A | 3rd | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) |
EUROPEAN AMBER LAGER + DARK LAGER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Mark Stober | Ocstoberfest | 3B | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Michael Graham | Lukes Schwarzbier | 4C | 2nd | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Darryl Hickey | MAX | 3B | 3rd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) |
BOCK |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Lucas Kluz | Wifes Warmer | 5C | 1st | Cowford Ale Sharing Klub (Jacksonville, FL) | |
Geoffrey Hall | 68 Mai Love, Mai Goat | 5B | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Andrew Kilroy | Foxey Rye Bock | 5B | 3rd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) |
LIGHT HYBRID BEER + AMBER HYBRID BEER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Ed Measom | Killer Kolsch # 365 | 6C | 1st | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Josh and Ray Brengle | 2 year old Alt | 7C | 2nd | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Andrew Kilroy | Heathers American Rye | 6D | 3rd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) |
ENGLISH PALE ALE |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Mark Stober | Especially Stober Beer | 8C | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Ed Gilbert | 8B | 2nd | Treasure Coast Brewmasters (Port St. Lucie, FL) | ||
Ron Minkoff | Bloody Best Bitter It Is | 8B | 3rd | Hogtown Brewers (Gainsville, FL) |
SCOTTISH AND IRISH ALE |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Nick Colangelo | Glen Eagle | 9E | 1st | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Gary Yetter | Big Red | 9D | 2nd | Escambia Bay Homebrewers (Pensacola, FL) | |
Josh and Ray Brengle | Heavy Metal | 9B | 3rd | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) |
AMERICAN ALE |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Luke Dickinson | Blizzard Brown Ale | 10C | 1st | None | |
Tim Linton | n/a | 10A | 2nd | Treasure Coast Brewmasters (Port St. Lucie, FL) | |
Mark Henry | Mark Wiseman | 10A | 3rd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) |
ENGLISH BROWN ALE |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Mike Lentz | 11A | 1st | Cowford Ale Sharing Klub (Jacksonville, FL) | ||
Geoffrey Hall | Mild? I think not! | 11A | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Jon Britton | Undercover Brother | 11C | 3rd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) |
PORTER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Joe Caruso | Yvonne Caruso | Monday Morning Porter | 12C | 1st | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) |
Andy Rodusky | Okeechobee Sludge | 12A | 2nd | Palm Beach Draughtsmen (Boynton Beach, FL) | |
Mike Radford | Go to Hell | 12B | 3rd | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) |
STOUT |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Chris Bible | Ebony Insanity | 13D | 1st | None | |
Lyle Kelly | Buckys Command bureau Black | 13C | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
David Kirsten | Robert Billany | Mothers Milk Stout | 13B | 3rd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) |
INDIA PALE ALE (IPA) |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Luke Dickinson | Shipwrecked IPA | 14B | 1st | None | |
Lucas Kluz | Armadillo IPA | 14B | 2nd | Cowford Ale Sharing Klub (Jacksonville, FL) | |
David Kirsten | Robert Billany | High Lie | 14C | 3rd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) |
GERMAN WHEAT AND RYE BEER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Josh and Ray Brengle | Rusty Trumpet | 15D | 1st | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Scott Greenwood | Greenwoods Weizenbock | 15C | 2nd | None | |
Lori Bisick | Don Price | 15A | 3rd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) |
BELGIAN AND FRENCH ALE + SOUR ALE |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Jeff Gladish | Solara Project with Brett Mixed In | 17B | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Michael Graham | Wits Happening | 16A | 2nd | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Michelle Jonas | S3 - spiced sorachi saison | 16C | 3rd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) |
BELGIAN STRONG ALE |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Barry Cafarelli | 18A | 1st | Hogtown Brewers (Gainsville, FL) | ||
Chris Bible | Drunk Monks Tipple | 18E | 2nd | None | |
Vanessa Gimpel | Shvitzy Bitzy | 18E | 3rd | None |
STRONG ALE |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Blake Warren | Barleywine Unplugged | 19C | 1st | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Blake Warren | My Ass Old Ale | 19A | 2nd | Palm Beach Draughtsmen (Boynton Beach, FL) | |
Scott & Denise Graham | Old Froggy 2008 | 19A | 3rd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) |
FRUIT BEER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
chester hamblin | Helen Razz | 20 | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Shawn Thompson | Cherry Amber | 20 | 2nd | Treasure Coast Brewmasters (Port St. Lucie, FL) | |
Mike Fouch | Brewathon 2010 - Prickly Pear Wheat | 20 | 3rd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) |
SPICE/HERB/VEGETABLE BEER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Jeff Gladish | Not Poblano Wit This Time | 21A | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Josh Kritzer | Deluge | 21A | 2nd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) | |
Sean Papillion | Black Sheep Chocolate Stout | 21A | 3rd | Escambia Bay Homebrewers (Pensacola, FL) |
SMOKE-FLAVORED & WOOD-AGED BEER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Jeremy Wing | 22C | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | ||
Carl Woodward | Black Gold | 22B | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Bill Becker | Beckers Bourbon Brown | 22C | 3rd | None |
SPECIALTY BEER |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Mark Stober | Minneapolis Memories | 23 | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Michael Graham | Clusterf@%k Rye IPA | 23 | 2nd | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Jeff Gladish | This is Your IPA on 1388 | 23 | 3rd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) |
TRADITIONAL MEAD |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Robert Watkins | Golden Slumber | 24A | 1st | Central Florida Homebrewers (Orlando, FL) | |
Chris Balboni | 24C | 2nd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) | ||
Elspeth Payne | Hydromelia | 24C | 3rd | Maryland Ale and Lager Technicians (MALT) (Upper Marlboro, MD) |
MELOMEL (FRUIT MEAD) |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Brian Wing | Who is Cyser Söze? | 25A | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Scott & Denise Graham | Mead Day 2008 | 25C | 2nd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) | |
Robert Beard | ROBERT BEARD | Robert | 25B | 3rd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) |
OTHER MEAD |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Caroline Van Sant Crowle | Hot Mama Mead | 26A | 1st | Dunedin Brewers Guild (Clearwater, FL) | |
Darryl Hickey | Sunday Refreashment | 26C | 2nd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) | |
Nelson Crowle | Car Da Mom Beez | 26A | 3rd | Dunedin Brewers Guild (Clearwater, FL) |
STANDARD CIDER AND PERRY |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Dennis Pierson | Lady Gaga Sweet Cider | 27A | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Dennis Pierson | Ooh-La-La French Cider | 27C | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Jon Britton | Amish Friendship Cider | 27A | 3rd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) |
SPECIALTY CIDER AND PERRY |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Patrick Fossett | Donkey Punch | 28C | 1st | Palm Beach Draughtsmen (Boynton Beach, FL) | |
Dennis Pierson | Sweet Raspberry Cider | 28B | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) |
COCONUT BREW |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Jon Britton | Undercover Brother Coco | 99A | 1st | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) | |
Dennis Pierson | Coconut Brew | 99A | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Scott & Denise Graham | Froggy on a Coconut | 99A | 3rd | Miami Area Society of Homebrewers (Miami, FL) |
Best of Show - Beer |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Luke Dickinson | Shipwrecked IPA | 14D | 1st | None | |
Jeff Gladish | Not Poblano Wit This Time | 21D | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Chris Bible | Ebony Insanity | 13D | 2nd | None |
Best of Show - Mead |
Brewer Name | Co-Brewers | BrewName | Style | Place | Club |
Brian Wing | Who is Cyser Söze? | 25D | 1st | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Dennis Pierson | Lady Gaga Sweet Cider | 27D | 2nd | Tampa Bay BEERS (Tampa, FL) | |
Caroline Van Sant Crowle | Hot Mama Mead | 26D | 3rd | Dunedin Brewers Guild (Clearwater, FL) |
Coconut Cup |
Club | Place |
Tampa Bay BEERS (Brewing Enthusiasts Enjoying Real Suds) | 1st |
Central Florida Home Brewers | 2nd |
Miami Area Society of Homebrewers | 3rd |